לימוד

הלימודים מתקיימים בבית עלמא במהלך כל השנה בתכניות השונות ובהן: תכנית עמיתי עלמא, שיעורים לקהל הרחב, תכנית ‘רוח צעירה’, בתי-מדרש-יוצרים לקבוצות אמנים מתחומים שונים, סלון תרבות לבוגרי עלמא וסלון תרבות לבוגרי בית מדרש יוצרים.

לפרטים
עלמא מזמינה אותך ללמוד!

תכנית העמיתים של עלמא מציעה לימוד מעמיק של התרבות העברית ומזמינה את לומדיה- אנשי ונשות תרבות, תקשורת, יוצרים ויוצרות, אומנים.ות , מחנכים.ות ופעילים.ות חברתיים – לפתוח צוהר אל אוצרות ומעיינות ההשראה והדעת של התרבות העברית: להתכתב עימם, להתמודד עם ערכיהם ולהפוך אותם למקור השראה. מטרת התכנית היא לבסס תשתית למחשבה וליצירה עברית חדשה על ידי חיבור ‘עלמאי’ ייחודי בין שפת בית המדרש, האקדמיה וסדנת האמן, מתוך תפיסת היסוד כי התרבות העברית הינה יצירה דינאמית הפתוחה לפרשנות ולשינוי, וכי יוצרים והוגים החיים ופועלים בישראל הם שותפים משמעותיים בעיצובה.

הלימוד היהודי המסורתי מתאפיין לא רק בתכניו, דהיינו תנ”ך, תלמוד או מקורות יהודיים אחרים, אלא גם בשיטה הפדגוגית הייחודית שלו, החברותא או הלמידה הדיאלוגית שפותחה בדורות של לימוד בבית המדרש. המשימה שלנו בתוכנית העמיתים בעלמא היא לספק לאינטלקטואלים ישראלים צעירים בסיס איתן ומקיף של השכלה יהודית במטרה להעשיר ולהרחיב את פעילותם בתרבות העברית העכשיות והעתידית. בהתאם לזאת, אנו מספקים בתכנית העמיתים שלנו הזדמנות עבור אמנים, אנשי חינוך ואנשי תרבות צעירים להכיר את התלמוד, לצד מקורות יהודים נוספים ופרקים משמעותיים מתוך תרבויות העולם. נדמה לנו שללא קשר למידת הדתיות שלהם, חשוב שאינטלקטואלים ישראלים צריכים לתבוע בעלות מחודשת על מקורות היהדות כחלק מהמורשת שלהם, המורשת שעל בסיסה הם פועלים במרחב התרבותי העברי.

התוכנית מתקיימת בתמיכת קרן מתנאל

לפרטים
תכנית השואפת להצמיח משכיל יהודי עברי- אינטלקטואל ציבורי

דרך לימוד זו אמונה על קריאה עצמאית במקורות ראשוניים, הכרות עם הספריות הפרשניות ובניית כלי לימוד ודיון בחבורה. בית המדרש מחדש לימוד שאינו פרונטלי ומכשיר תלמיד.ת חכמים להמשך מסע הלימוד. ‘בית מדרש יוצרים’ בעלמא הוא מרחב לימוד המיועד לחבורת לימוד בעלת רקע מקצועי משותף (גילדה מקצועית). במפגשים דו שבועיים רוכשים המשתתפים כלי לימוד במקורות הקלאסיים של התרבות העברית ומתוך הלימוד נעשה תהליך של תרגום ופרשנות מן ואל השדה המקצועי.

לפרטים
עלמא מחדשת את הפדגוגיה הבית מדרשית בתוך המרחב הישראלי החילוני

הסלון הוא מרחב לימוד ושיחה בין יוצרים מ’גילדות’ שונות של התרבות העברית בישראל. ציירים, תסריטאים, סופרים ומשוררים, מאיירים, אנשי תקשורת, רקדנים, ושוערי תרבות במוסדות מרכזיים בתרבות העברית בתל אביב.
המפגשים מתקיימים אחת לחודש סביב מקורות נבחרים מן התרבות העברית, כהשראה לעולמות התוכן והיצירה של המשתתפים. הסלון מיועד לבוגרי בתי המדרש ולמוזמנים בלבד.

לפרטים

עלמא רואה את התרבות העברית כמרחב מחבר בין ישראלים ויהודים בתפוצות.
עלמא פותחת את שעריה במועדי וחגי ישראל לקהל הרחב ולקבוצות מגוונות מקהילות שונות ברחבי העולם. עלמא מזמינה אליה קבוצות ליום חוויתי של לימוד, סיורים ותרבות עברית.
בעלמא מגוון רחב של הרצאות בנושאים מגוונים הקשורים לתרבות העברית והארצ-ישראלית ופונה אל קהילות התפוצות להתארח בביתנו שבלב העיר הלבנה

לפרטים

עלמא מארחת את “רוח צעירה” – תכנית מצטיינים לתלמידים שאוהבים לקרוא, לכתוב וללמוד. מגמה על אזורית המקנה 5 יחידות בגרות בתכנית ייחודית של שלוש שנים (י’-יב’), וכוללת מפגשים שבועיים וכן סמינרים מרוכזים, סיורים לימודיים והרצאות אורח. התכנית מתקיימת בירושלים, בתל אביב, בדרום מישור החוף ובכרמיאל.
תלמידי רוח צעירה באים מרקע מגוון – מן החינוך הממלכתי ומן החינוך הממלכתי דתי, מעדות שונות ורקעים סוציו-אקונומיים מגוונים.
התלמידים שהתקבלו לתכנית עברו תהליך מיון שכלל סדנה וראיון אישי.

לפרטים

כתבים נבחרים של סגל עלמא ולומדיה.

לפרטים